سفر به بندرعباس

به نام خدا

سلام به همه دوستان خوبم. امیدوارم حالتون خوب باشه. مدتی بود به دلیل مشغله به اینجا سر نزده بودم. از تمام دوستانی که تو این مدت به وبلاگم سر زدن یا پیام خصوصی دادن و از احوالم پرسیدن تشکر می کنم  و همینطور عذرخواهی می کنم که نتونستم زودتر به اینجا سر بزنم.

تو این پست می خوام براتون از سفر به بندرعباس بذارم. البته این سفر به قصد گردش و تفریح نبود و در واقع یه سفر کاری کوتاه بود، اما مطالبی برای گفتن داشتم که دیدم اینجا جای خوبیه برای گفتنش. امیدوارم خوشتون بیاد.

سفر من به بندرعباس برای تدریس تو دانشگاه هرمزگان بود و برای اقامتم هم خوابگاه اساتید دانشگاه رزرو شده بود. اما قبل از رفتن من نقشه رو چک کردم و دیدم دانشگاه هرمزگان از شهر بندرعباس فاصله زیادی داره و چون قرار بود سه روز اونجا بمونم، نمی خواستم توی خوابگاه دانشگاه بمونم. قطعیت برنامه من یک روز قبل از سفر مشخص شد و من با هتل های هرمز و هما در بندرعباس تماس گرفتم برای رزرو. اما گفتند که باید تو ساعت کاری تماس بگیرید. یک همایش و نمایشگاه هم در همون تاریخ برگزار می شد و اتفاقا من در اون همایش هم دعوت شده بودم، اما می ترسیدم هتل های خوب پر شده باشن. خلاصه که با کلی اضطراب صبح زود راهی فرودگاه شدم تا ببینم می تونم هتلی برای اقامت پیدا کنم یا باید تو خوابگاه دانشگاه بمونم.

بالاخره سوار هواپیمای هواپیمایی ماهان می شم که پر شده از افرادی که به مقصد همایش و نمایشگاه راهی بندرعباسن و چهره های آشنا هم اون وسط دیده می شه. نیشخند

صبح خیلی زود، فرودگاه مهرآباد: 

 

 

در میانه راه تهران به بندرعباس هم با انواع و اقسام ریخت های زمین شناسی مواجه می شیم که بعضیاشون خیلی زیباست.

من همیشه وقتی از هواپیما به این جور منظره های دور از تمدن و آبادی نگاه می کنم، با خودم فکر می کنم، الان اون پایین چه خبره؟ دقیقا توی اون چین کوه که از این بالا هم معلومه، همین الان چه خبره؟ شاید باد داره لابلای بوته های وحشی می وزه و شاید گرگ گرسنه ای دنبال طعمه ای کوهی می گرده ...

 

 

 

بالاخره به بندرعباس می رسیم و من با استرس و عجله برای پیدا کردن جایی خالی در هتل از هواپیما پیاده می شم. نزدیک درب خروجی، چشمم می خوره به میز رزرواسیون هتل هرمز. از خوشحالی بال در میارم و می دوم سمتش!!! خانمی که اونجاست با هتل تماس می گیره و می گه متاسفانه جای خالی نداریم!! اون طرف تر باز چشمم می خوره به آرم هتل هما روی یک میز و فکر می کنم رزرواسیون هتل هماست. به خانمی که اونجاست می گم می شه هتل هما رو برام چک کنید، چک می کنه و می گه جای خالی ندارن. کم کم استرسم داره زیاد می شه. می گه بذار هتل های دیگه رو هم برات چک کنم. کم کم می فهمم اون میز رزرواسیون مال هتل هما نبوده، بلکه مال یه موسسه توریستی به اسم جالبوت  بوده. اون خانم می گه فقط یه هتل آپارتمان به اسم "مریم" هست که هم جاش خوبه و کنار دریاست، هم صبحانه داره. هر چند از هتل آپارتمان خوشم نمیاد، اما چاره ای نیست.

اون خانم به عابر بانک روبروش اشاره می کنه و می گه همین الان 320 هزار تومن بابت هزینه دو شب اقامت براش کارت به کارت کنم. منم همین کارو می کنم و بعدش بهم قبض و معرفی نامه به هتل رو صادر می کنه.

از فرودگاه می زنم بیرون و سوار تاکسی می شم. برای تاکسی گرفتن، اول شما باید 1000 تومن به باجه رزرو تاکسی بدید!! بعد به شما یه قبض می ده که باید اونو به راننده بدید.کرایه تاکسی تا هتل مریم هم 12 هزار تومنه.

با دیدن هوای پاک و روشنایی نور آفتاب شیشه تاکسی رو پایین میارم و تا می تونم نفس عمیق می کشم.

 

 

تو راه هتل مرکز خرید نیلی رو در کنار مسجد اهل تسنن می بینم. 

 

 

 

و راستشو بخواید وقتی به هتل آپارتمان می رسم یکم تو ذوقم می خوره. هر چند راه پله ها تمیز به نظر نمیاد، اما برخورد پرسنل خوب و محترمانه س. از سالن و صبحانه هم خبری نیست. اتاق رو بهم تحویل می دن و می بینم آپارتمانی با دو تا اتاق خواب بزرگ و آشپزخانه و سرویس ها انتظارمو می کشه که درب یکی از اتاق های خواب قفله. راستش به عنوان یه دختر تنها یکم ترسیدم، اما پرسنل خودشون خانم بودن و همین یکم خیالم رو راحت می کرد.

همین موقع، خانمی که توی فرودگاه هتل رو برام رزرو کرده به موبایلم زنگ می زنه و میگه ببخشید قیمتا رفته بالا باید ما به التفاوت پول رو هم به حسابمون بریزید!!!! من هم میگم شما گفتید این هتل صبحانه داره! عذرخواهی می کنه و می گه پس نمی خواد بقیه وجه رو بریزید! ....

بخاطر این که تو آپارتمان تنها نباشم، تصمیم می گیرم بزنم بیرون و سری بزنم به اقتتاحیه همایش. روبروی هتل دریاست و از خیابون رد می شم تا دریا رو از نزدیک ببینم و بوی دریا رو استنشاق کنم...

انعکاس نور روی سطح دریا واقعا زیباست. دلم می خواد یکمی اینجا بشینم، اما راستشو بخواید نه نیمکتی هست برای نشستن و نه .... نمی خوام قضاوت ناعادلانه کنم، اما به عنوان یه خانم تنها، خیلی حس خوبی نداشتم از ایستادن کنار ساحل به تنهایی....

 

 

تصمیم می گیرم بیشتر از این کنار ساحل نمونم و همون جا یه تاکسی می گیرم به مقصد همایش. داخل همایش کلی چهره آشنا می بینم و وقتی دارم از یکی از مسئولینش سوال می پرسم، سر و کله همکارهای ساکن در بندرعباس هم پیدا می شه و وقتی جریان رو بهشون می گم میگن چرا زودتر بما خبر ندادی که داری میای، مشکل هتل رو برات حل می کنیم.

خلاصه که همکار محترم با یک تماس تلفنی با هتل هرمز، برای من اتاق رزرو می کنه!!!!!! و با هم راه میفتیم تا وسایلمو از هتل مریم برداریم و به هتل هرمز ببریم.

خدا رو شکر که خانم رزرواسیون توی فرودگاه با موبایلش با من تماس گرفته بود و شماره شو داشتم، چون هتل می گه باید پولتون رو از همون ها بگیرید. باهاش تماس می گیرم و می گم من پشیمون شدم، لطفا پولم رو به کارت بریزید. می گه باشه، حتما. نهایتا تا ظهر با احتساب کسریش براتون کارت به کارت می کنیم..... و این شد که یک کارت به کارت ساده دو روز بعد و بعد از کلی تماس تلفنی از طرف بنده و جر و بحث باهاشون انجام شد!!!!!

خلاصه که به هتل پنج ستاره هرمز نقل مکان می کنیم که شرحشو براتون می گم.

اما سوالم اینجاست که اگر هتل هرمز جای خالی داره، چرا به رزرواسیون خودش تو فرودگاه می گه جا نداریم! آیا قرار بوده اتاق مجانی داده بشه که از دادنش ابا داشتن؟؟؟؟!!!!!!!!!

 

اما تا نرفتم سراغ هتل هرمز، براتون از جاهای دیدنی بندرعباس بگم. راستش تو این سفر سرم خیلی شلوغ بود و بخاطر تدریس تو دانشگاه هرمزگان فرصت زیادی برای گردش نداشتم، اما چند ساعتی که وقت آزاد داشتم، تصمیم گرفتم سری بزنم به معبد هندو ها که در نزدیکی هتل قرار داشت و همینطور، بازار بندرعباس. شامل پاساژها، بازار قدیمی و حراجی ها.

این عکس مربوط به معبد هندوهاست. هیچ ورودیه ای از شما نمی گیرن و البته ورود به داخل معبد هم امکان پذیر نیستو ظاهرا به علت تعمیرات چند تا تخته جلوی ورودیش انداخته بودن. فقط تو حیاط معبد چرخی می زنم و از فروشگاه صنایع دستیش دیدن می کنم و به رسم خرید از هر جا، یه جای سوئیچی دست ساز از صدف می خرم.

 

 

اینم از نقشه این قسمت از بندرعباس در مجاورت دریا. دریا در جنوب نقشه قرار داره و هتل هرمز در سمت راست در بلوار امام خمینی و محوطه بازار ها هم در وسط نقشه. 

 

خوب حالا می ریم سراغ هتل هرمز. از انصاف نگذریم، اصلا با هتل آپارتمان نمیدونم جند ستاره مریم قابل مقایسه نیست. هتل پنج ستاره هرمز بهترین هتل بندر عباسه. البته هتل هما هم خوبه اما در مرکز شهر قرار نداره و موقعیت هتل هرمز از لحاظ دسترسی به بازارها بهتره.

 

 

 

یک اتاق یک نفره تو طبقه هفتم این هتل طبقه بهم می دن. 

 

 

 

 

 

اینم از روم سرویس که بلافاصله چند دقیقه بعد از سفارش برام میارن.

 

 

و بخشی از صبحانه هتل که من گرسنه در روز بعد دلم می خواد از همه آپشن هاش استفاده کنم! البته به نظر من تفاوتی با هتل های چهار ستاره کیش نداره!!

 

 

 

و این هم از سرویس های هتل! 

 

 

که چندان جالب به نظر نمی رسه. متاسفانه در قبال پولی که به هرمز پرداخت می کنید، از امکانات ساده مثل حمام به راحتی نمی تونید استفاده کنید. به چشم من که قرار گرفتن حمام به این صورت در کنار دستشویی ایرانی!!! یکم منزجر کننده س. دوش حمام فاصله کمی با دیوار داره و فشار آب خیلی کمه. بنابراین نصف آب خروجی از شیر به دیوار می ریزه و شما برای استفاده از دوش باید بچسبید به دیوار!!

سوال من اینه که آیا یه هتل پنج ستاره حداقل نباید یک بار این مسائل رو چک کرده باشه، و آیا تا بحال کسی به این قضیه اعتراض نکرده؟!!

 

 

 مورد عجیب دیگه ای که من در این هتل دیدم، برخورد پرسنل بود. یک بار من رفتم ازشون سوال بپرسم در مورد مشکلم با رزرواسیون فرودگاه ازشون راهنمایی بگیرم، اما خانمی که پست میز پذیرش بود گفت ببخشید، ما داریم می ریم ناهار، نیم ساعت دیگه بیاید سوالتون بپرسید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

یاد دختری افتادم که پشت میز پذیرش هتلی که تو ویتنام ساکن بودم، ایستاده بود و وقتی ازش راجع به بازار ها پرسیدم با وجود این که سرشو شلوغ بود با حوصله از روش نقشه برام توضیح داد و حتی گفت که باید چونه بزنم و از کجاها چه جنسی بخرم.

مسئولیت پذیری اولین چیزی که تو این جور شغل هایی که با مشتری برخورد دارن باید یاد گرفته بشه که متاسفانه پرسنل یک هتل پنج ستاره هنوز این رو بلد نیست. 

یک بار هم دیدم که زن و مرد توریستی ایستاده بودن و داشتم از پذیرش سوال می کردن، اما خانمی که داشت جوابشون رو می داد حتی به خودش زحمت نمی داد بایسته و جلو بیاد و پاسخشون رو بده و همونطور نشسته داشت باهاشون حرف می زد!

حالا می خوام اینجا براتون مقایسه کوچیکی بذارم از هتل پنج ستاره هرمز در بندرعباس و هتل چهارستاره Green World در ویتنام. البته اینم بگم که غیر از موارد قیمت و سایز اتاق و تعداد طبقات که در وبسایت های رسمی هر دو هتل موجوده، بقیه موارد نظر شخصی منه. قضاوت با خودتون!!

 هزینه:

Green world hotel اتاق دابل سوپریور: شبی 77.9 دلار

سایز اتاق: 26 مترمربع

تلویزیون: Flat

تعداد طبقات: 14 >> فشار آب سرد و گرم: عالی

دارای کتری برقی (که تو مسافرت خیلی خیلی مهمه، هم برای چای و قهوه و هم گرم کردن غذای آماده)

برخورد و پاسخگویی پرسنل: عالی

 

هتل هرمز: اتاق سینگل: شبی 61 دلار، اتاق دابل سنیور: شبی 93.7 دلار

سایز اتاق: نامشخص

تلویزیون: رنگی قدیمی! (تو عکس های اتاق تو وبسایت خود هتل می تونید ببینید)

تعداد طبقات: 7 >> فشار آب سرد و گرم: خیلی کم

بدون کتری برقی! برای یک چای ساده هم مجبورید سفارش بدید.

برخورد و پاسخگویی پرسنل: متوسط

 

 

 

خلاصه که سفر من در بندرعباس با کلی استرس به اتمام رسید.

این هم نمایی از فرودگاه بندرعباس که به نظر بسیار نو و شیک میاد.

 

 

 

 

 

 

منتظر پست بعدیم باشید عینک

 

 

/ 11 نظر / 923 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mahsun

مثل همیشه عالی بود.امیدوارم مشکلات فرهنگی ما یروزی حل بشه. ولی بازم هیچی از زیبایی های بندرعباس کم نمیشه. * _ *

ريان

سلام دوست خوبم ! راستش چند وقته چند تا سوال مهم ازت دارم.خوشحالم كه دوباره به وبلاگت سر زدي. همونطور كه مي دوني كمتر از 2 ماه به سفرم مونده و كلي كار براي برنامه ريزي سفرم دارم .در مورد جاهاي ديدني كره دوست كره ايم سايت هاي فوق العاده اي رو معرفي كرد كه تونستم هر اطلاعاتي كه مربوط به جاهاي ديدني ، آدرس هاشون و حتي وروديه هاشون بود رو استخراج كنم . ولي چندتا سوال دارم كه جوابهاشون تو اون سايت ها نيومده . اول اينكه تو منطقه Buckchon نزديك قصرها و كلاً منطقه تاريخي توريستي مهمانسراهايي هست كه به سبك خونه هاي كره اي (Hanok) هستند . خيلي دوست دارم تو يكي از اونها بمونم نظرت در مورد امنيتشون چيه ؟ آيا فروشگاههاي براي فروش مواد غذايي حلال وجود دارند؟ويزايي كه براي كره داشتي براي رفتن به ججو هم معتبر بود ؟ آيا براي انجام هزينه هات پول نقد برده بودي يا ويزا كارت ؟ دلار بهتره همراه ببريم يا وون ؟ ممنون مي شم اگه به اين سوالام پاسخ بدي. راستي اگر امكان داره آدرس ايملت رو تو وبلاگت بذار.

ريان

مرسي عزيزم ! مثل هميشه پاسخ هاي خوب و كامل . حتما به توصيه هات گوش مي كنم و تو هتل اقامت ميكنم كه با اطلاعاتي كه در سايت trip advisor وجود داره فكر كنم بتونم يك هتل مناسب پيدا كنم . ولي يه مشكلي هست اونم بابت غذاهاشون راستش ترجيح مي دادم جايي باشم كه توش امكان آشپزي وجود داشته باشه چون فكر نكنم بتونم غذاهاي اونارو بخورم . بازم از لطفت ممنونم و حتماً اگر سوالي داشتم مزاحمت خواهم شد.

shiva

سلام اونی من همیشه مشتاقانه میام اینجا سر میزنم اما شما خیلی دیر به دیر پست میزارید میشه به این سوالای من پاسخ بدید: هتلتون تو کره چندستاره بود? قیمت هرشب چقدر بود? غذاهاشون واسه ماها قابل تحمل بود? شرمنده اینم می پرسم ولی میشه بگی تقریبا کل سفرت چقدر واست خرج داشت? همین سوالارو اگه میشه واسه ویتنام هم جواب بدید جون خودم این اخرین سواله شما شغلتون چیه?[قلب]

پیمان

من بازم خوندم مطالبت رو خخخخخخ من قراره عید به سه شهر آستارا و انزلی و تهران برم و قسمت باشه سری به شیراز میزنم اما خیلی سفرهای خارجی رو دوست دارم. سفر بعدی تو کی و کجاست؟؟؟؟؟؟

shiva

متشكرم از اينكه جواب دادي اوني

مسا

سلام عزیزم .... دلم برای نوشته هات خیلی تنگ شده بود و هر روز به وبلاگت سرمیزدم .... مثل همیشه عالی بود ... امیدوارم منم یک روز بتونم مثل شما به اکثر کان هایی که دوست دارم سفرکنم [قلب] منتظر سفرنامه های بعدیت هستم [گل]

آشا

سلام من تازه مطالب خوبی که میذاری را خوندم وواقعا تبریک میگم به خاطر این طور تعریف کردنت که خیلی خوبه وجذاب.راستش چندتا سوال ازت داشتم رفتن به کشور کره تقریبا چندمیلیون پول میخواد واینکه شما کره ای بلدبودی صحبت کنی اگه آره چطور یادگرفتی اگه زبونشون روبلدنباشی وبخوای بری اونجا چیکارباید بکنی؟هزینه کسی که باتور مسافرتی بخوادبره خیلی بیشتر میشه؟ ببخشید که سوالام روخیلی صریح پرسیدم ممنون میشم پاسخ بدید

محیا

سلام ببخشیدکه اینو میپرسم شماچند سالتونه ازدواج کردین ؟ درآمدماهانه شما چقدره یعنی خیلی پول دارید ؟راستش میخوام شرایط خودمه باهاتون مقایسه کنم ناراحت نشین از دستم[راک]شما استادین؟

یه غریبه آشنا

خیلی خوب بود ;)